3. Bölge İçin 130 Firma Sırada Bekliyor

Mtosb Başkanı Sabri Tekli, Bölgeye Yatırım Taleplerinin Gün Geçtikçe Arttığını Ve Çok Ciddi Talepler Aldıklarını Belirterek, 3. Bölgenin Şu Anki Talebi Karşılamadığını Ve Bekleyen 130 Firma Olduğunu Söyledi.

Ekonomi Yorum: 0 / 20 Kasım 2013 12:31
3. Bölge İçin 130 Firma Sırada Bekliyor
Facebook'ta paylaş butonu
-A +A

Mersin-Tarsus Organize Sanayi Bölgesi (MTOSB) Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Tekli, bölgeye yatırım taleplerinin gün geçtikçe arttığını ve çok ciddi talepler aldıklarını belirterek, “3. bölge şu anki talebi karşılamıyor. O derece yoğunluk var. Şu an bekleyen 130 firma var” dedi.
MTOSB Başkanı Tekli, bölgedeki çalışmalar ve 3. bölgenin açılmasıyla ilgili son durum hakkında İHA muhabirine açıklama yaptı. MTOSB’nin şu an gayet güzel gittiğini ifade eden Tekli, yatırım taleplerinin gün geçtikçe arttığını kaydetti. Mersin’in artık Türkiye’de İstanbul’dan sonra kendini ilan edecek ikinci pozisyonu da hedefi de yakaladığının altını çizen Tekli, OSB’de de çok ciddi talepler ve çalışmalar olduğunu bildirdi. Birinci derecede hedeflerinin, OSB’ye kazandıkları ya da gelmesini bekledikleri tesislere arsalarını temin etmek olduğunu ifade eden Tekli, 19 firmayla katıldıkları 7. Yapı ve Emlak Fuarı’nda da firmalarının gücünü gördüklerini vurguladı. Bölgedeki firmaların ilk günlere oranla şu anki teknolojiye yaklaşımlarının çok farklı olduğunu aktaran Tekli, kendi içlerinde bile fark etmedikleri çok yeni ürün çeşitleri çıktığını dile getirdi.
Bölgede istihdama çok büyük katkı sağlayacak büyük firmaların yatırımlarının da devam ettiğine dikkat çeken Tekli, “Bölgemizde şu an yatırım faaliyeti olan Hayat Kimya’nın özellikle Papia marka peçete tesisi devreye girdiğinde ciddi bir istihdama yine kapılarımızı açmış olacağız. 220 dönüm üzerine kurulan tesisin şu an inşaatları sürdürülüyor. Devreye geçme yılı 2015. Yaklaşık 400-500 kişiye istihdam sağlayacak büyük bir tesis olacak” diye konuştu.
“BİRÇOK FİRMADAN ARSA TEKLİFİ ALIYORUZ”
Tüm hedeflerinin istihdama yönelik olduğunu belirten Tekli, yurt dışından da yurt içinden de MTOSB’ye yatırım yapmak isteyen çok sayıda firma olduğu bilgisini verdi. Oba Makarna’dan Aksa Jeneratör’e varıncaya kadar birçok firmadan sürekli arsa talebi aldıklarını söyleyen Tekli, “Zaten istihdama yöneldik dediğimizde, düşük potansiyelli firmaları da artık tercih etmiyoruz. Yani istihdamı yüksek marjda tutacak firmalara öncelik vermek zorundayız. Çünkü kurulum çalışmaları devam eden 3. bölge şu anki mevcut talebi karşılamıyor. Yani o derecede bir yoğunluk var. Şu an 130 firma var bekleyen. Bu, 3. bölgede yer açıldığı anda bir günde planlamalar yapıldıktan sonra tahsis edeceğimiz firma sayısıdır” ifadelerini kullandı.
Bunları sağlamanın hiç kolay olmadığını, çok ciddi ve farklı uğraşlarla bu noktaya geldiklerini vurgulayan Tekli, şöyle devam etti: “Kamulaştırmadan tutun bunların yer seçimleri ciddi süreçler. Değişik şeylerle karşı karşıya kalıyoruz. Özellikle yapı gereği bize dağları teslim ediyorlar. Yeşil alanlara, birinci derecede tarım öncelikli yerlere giremiyoruz. Olması gereken şekil de bu. Bizim bulunduğumuz yer seçimi ve konumumuz niteliğinde de hiçbir şikayetimiz yok. Şehirden ne kadar uzak olursak o kadar ferah, huzurlu, şehrin gürültüsünü yaşamadan kendi içimizde yaşam alanlarımızda en güzel şekilde yaşamaya çalışıyoruz.”
“3. BÖLGENİN ONAYI AN MESELESİ”
3. bölgeyle ilgili çalışmaların son hızla devam ettiğini kaydeden Tekli, Bakanlıktan onay beklediklerini dile getirerek, şunları söyledi:
“3. bölgenin onayı an meselesi. Bunun yer seçimi yapıldı, kurum görüşlerimiz alındı. Bakanlığımız onayladıktan sonra kamulaştırmalara başlayacağız. Kamulaştırma süreçlerinde biz uzlaşma yoluyla yapacağımız için rahatız. Çiftçimizi, köylümüzü mağdur etmeden oradaki yeri mülk olan insanlarla pazarlığımızı yaparız. Onlar bizden daha çok gönüllü. Çünkü bulunduğu mahallelerde böyle yerlerin oluşumu ister istemez çevrede birçok ihtiyaca cevap veriyor. Yani bugün oradaki süt üreten, yoğurt yapan bir hane bile o bölgenin insanından faydalanıyor. Genç nüfusu tekrar o taraflara, köylerine geri çekmek adına da önemli. Burhan, Bahçeli, Nacarlı, Bağcılar gibi mahalleler ve köyler şu an kendi eski özüne dönmeye, gençleri geri çağırmaya başladılar. Çünkü istihdamı, işi buldular. Daha önce çevre köylerimiz şehre akın ediyordu. Yani bizim oradaki yarattığımız işletmelerle ülkeye, bölgeye ne kazandırdığımızın hesaplarını biliyoruz. Ciddi bir katma değerimiz var.”
3. bölgenin açılmasının 1-2 yıllarını daha alacağına işaret eden Tekli, sözlerini şöyle tamamladı: “Planlamalar, ham yolların açılması, altyapıda bir sıkıntımız yok. Altyapı 3. bölgeyle sınır halde. Daha önceki planlamalarımızda 3.’yü de düşünerek yapmıştık. Onaylandıktan sonra altyapıyı çok rahat oraya taşırız. Dolayısıyla zorlanmayacağız.”

Facebook'ta paylaş butonu
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
2013 Gazeteadana.com tüm hakları saklıdır