5. Geoteknik Sempozyumu 5-6 Aralık’Ta Adana’Da

Gündem Yorum: 0 / 25 Kasım 2013 14:57
Facebook'ta paylaş butonu
-A +A

İnşaat Mühendisleri Odası, Çukurova Üniversitesi, Adana Büyükşehir Belediyesi, Zemin Mekaniği ve Temel Mühendisliği Türk Milli Komitesi ile ortaklaşa düzenlenen 5. Geoteknik Sempozyumu 5-6 Aralık tarihleri arasında Adana’da yapılacak.
İnşaat Mühendisleri Odası Adana Şubesi Başkanı Abdullah Bakır, 5-6 Aralık tarihlerinde yapılacak 5. Geoteknik Sempozyumunda, 97 bildirinin sunulacağını, ABD’den üç bilim insanı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığından bir kişi olmak üzere yedi çağrılı konuşmacının bulunduğunu söyledi.
Bakır, İnşaat Mühendisleri Odası’nın toplumsal sorumlulukları gereği, mesleki niteliğin geliştirmesini, bilginin paylaşılmasını, mesleki uygulamaların toplumun güvenli yaşamının tesisine hizmet etmesini önemsediğini belirtti.
5. Geoteknik Sempozyumunun, İMO Adana Şubesi yürütücülüğünde 5-6 Aralık 2013 tarihinde Çukurova Üniversitesi Mithat Özsan Amfisinde gerçekleştirileceğini vurgulayan Bakır, “Ülkemizde yaşanan yıkıcı depremlerin, yapı-zemin arasındaki ilişkinin yeterince dikkate alınmamasının acı sonuçları geotekniğe verilmesi gereken önemi göz önüne sermektedir. Bir doğa olayı olan depremin önüne geçebilmek elbette mümkün değildir. Asıl hedef, doğa olaylarının doğal afete dönüşmesinin önüne geçmek, yer hareketlerine uygun ve zemini sağlam yapı üreterek, depremi afet olmaktan çıkartmaktır" dedi.
Sempozyumun uluslararası formatta ele alınacağını, yurt içi ve yurt dışından önemli bilim insanlarının katılacağını belirten Bakır, "97 bildirinin sunulacağı 5. Geoteknik Sempozyumunda, ABD’den üç bilim insanı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığından bir kişi olmak üzere toplam 7 çağrılı konuşmacı geoteknikle ilgili konuşma yapacak. Geoteknik mühendislerinin, öğretim üyelerinin, araştırmacıların ve sektördeki uygulayıcıların bir araya geleceği 5.Geoteknik Sempozyumu ile konuyla ilgili güncel bilgi ve deneyimler paylaşılacak, ulusal ve uluslararası düzeyde geoteknik mühendisliğinin sorunları ve çözüm yöntemlerinin tartışılacak" diye konuştu.

Facebook'ta paylaş butonu
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
2013 Gazeteadana.com tüm hakları saklıdır