7 Şubat Güvenli İnternet Günü

Adana Milletvekili Sağlık, Aile, Çalışma Ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Bilişim Ve İnternet Araştırma Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Necdet Ünüvar, İnternetle İlgili Her Düzenleme Bazı Çevrelerce Hemen "Sansür, Yasaklama" Gibi Olumsuz Bir Refleksle Tanımlansa Da, Zamanla Yapılan Düzenlemelerin Toplumun Huzuru İçin Yapıldığının Anlaşıldığını Söyledi.

Teknoloji Yorum: 0 / 6 Şubat 2014 13:44
7 Şubat Güvenli İnternet Günü
Facebook'ta paylaş butonu
-A +A

Adana Milletvekili Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Bilişim ve İnternet Araştırma Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Necdet Ünüvar, internetle ilgili her düzenleme bazı çevrelerce hemen "Sansür, yasaklama" gibi olumsuz bir refleksle tanımlansa da, zamanla yapılan düzenlemelerin toplumun huzuru için yapıldığının anlaşıldığını bildirdi.
Ünüvar, "7 Şubat Güvenli İnternet Günü" dolayısıyla yaptığı açıklamada, internetin, günümüzde insanların bilgi, haber ve eğlence kaynağı; pek çok olumlu yönleri yanında, aynı zamanda bazı riskleri de barındırdığı hemen herkes tarafından kabul edilen bir gerçek olduğunu ifade etti.
Bundan dolayı, 2012 yılında Meclis'te Bilişim ve İnternet Araştırma Komisyonu kurulduğunu hatırlatan Ünüvar, "Bu çalışma Türkiye için çok önemliydi. Komisyonun çalışmasının sonucu olarak ise yürütmeye tavsiyelerde bulunan yaklaşık 1200 sayfalık ve birbirinden önemli 154 öneriden oluşan değerli bir rapor ortaya çıktı. Bu raporda internetin kalkınmaya gelişmeye etkileri, eğitim ve sağlıkla ilgili boyutları, siber güvenlik, e-devlet, internet medyası gibi çok farklı yönleri incelendi. Raporda ayrıca internet üzerinden oluşabilecek riskler de tartışıldı. Komisyonun ana teması olarak 'İnternet fırsat penceresinden bakıldığında büyük bir fırsat, risk penceresinden bakıldığında büyük bir risktir' şeklinde belirlendi" dedi.
Gelişmiş ülkelerin, özellikle çocukları ve gençleri her türlü zararlı içerikten korumak için değişik tedbirler uyguladığını belirten Ünüvar, internetteki zararlı içeriklerden korumak için geliştirilen yöntemin ise güvenli internet olduğunu vurguladı.
Güvenli internetin, kullanıcıları internetin zararlı içeriklerine karşı korumak amacıyla geliştirilen, isteğe bağlı, ücretsiz, şeffaf, kullanımı basit, müşterilerini memnun etme konusunu hedeflemiş önemli bir hizmet olduğunu anlatan Ünüvar, şöyle devam etti:
"Güvenli İnternet Hizmeti internet servis sağlayıcıları tarafından ücretsiz olarak sunulan ve internetteki zararlı içeriklerden aile ve çocukları koruyan internet erişim hizmetidir. Güvenli internet hizmeti sadece isteyen abonelere sunulmaktadır.
Güvenli İnternet ilk defa gündeme geldiğinde karşı çıkanları hepimiz hatırlıyoruz. Bugüne geldiğimizde insanların evlerinde güvenli internet hizmetine abone olduğunu ve abone sayısının hızla arttığını görüyoruz. Güvenli İnternet 2 yaşında ve 1 milyon 600 bin abone sayısına ulaşmış ve tahminen 6 milyon civarında kullanıcısı mevcuttur. Mevcutta Güvenli İnternet Aile ve Çocuk paketi şeklinde iki paketten oluşsa da artık kullanıcılar farklı paketleri de talep etmektedir. Bu konuda çalışmalar devam etmektedir. Ümit ediyorum ki önümüzdeki süreçte kullanıcıların taleplerine göre paket çeşitlenecek ve geliştirilecektir."
İnternetle ilgili her düzenleme bazı çevrelerce hemen "Sansür, yasaklama" gibi olumsuz bir refleksle tanımlansa da, zamanla yapılan düzenlemelerin toplumun huzuru için yapıldığının anlaşıldığını ifade eden Ünüvar şunları kaydetti.
"Nitekim şu anda Meclisteki internet düzenlemesi için de aynı çevreler aynı refleksi göstermektedir ama 'Kişilik haklarının ihlalinin önlenmesi ve özel hayatın gizliliğinin korunması' amacıyla yapılan düzenlemelerin de tıpkı güvenli internette olduğu gibi toplum için son derece yararlı bir düzenleme olduğu kısa sürede anlaşılacaktır."

Anahtar Kelimeler : 7, Şubat, Güvenli, İnternet, Günü,
Facebook'ta paylaş butonu
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
2013 Gazeteadana.com tüm hakları saklıdır