AIDS’i 6′ya katlayan salgın

Dünya Sağlık Örgütü'nün, salgın hastalıkların yayılma hızıyla ilgili açıklamasının ardından gözler ülkemize çevrildi.

Sağlık Yorum: 0 / 6 Haziran 2014 08:38
AIDS’i 6′ya katlayan salgın
Facebook'ta paylaş butonu
-A +A

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) yayınladığı raporlarda salgın hastalıkların insanlık tarihinde bugüne kadar görülmemiş bir hızla yayılmaya başladığını ve 1970’lerden itibaren insanlığın 39 yeni bulaşıcı hastalık türüyle karşı karşıya olduğunu belirtti. 2014 yılı gündemini “Vektörel Hastalıklara” ayıran Dünya Sağlık Örgütü, her yıl 1 milyar’dan fazla insana bu hastalıkların bulaştığını ve en az 1 milyon kişinin bu hastalıklardan hayatını kaybettiğini duyurdu. Küresel İklim Değişikliği’nin önlenemez hızı nedeniyle de bu rakam sürekli artmaya başladı.

Dünya Sağlık Örgütü’nün özellikle üzerinde durduğu hastalıklardan biri de LYME Hastalığı. 1970’li yıllarda ABD’nin Connecticut eyaletinde Lyme kasabasında gençlerde yaygın şekilde romatizma benzeri bulguların ortaya çıkması ile başlayan araştırmalar sonucu, bu hastalığa 1981 yılında Dr. Burgdorferi tarafından tespit edilen “Borrelia burgdorferi “ isimli bakterinin sebep olduğu anlaşıldı.

Hasta derneklerinin de çabasıyla Amerikan eyaletlerinde LYME yasa tasarıları çıkmaya başlamıştır. Vermont eyaletinde çıkan yasa sayesinde LYME hastalarının tespit edilmesi ve tedavi edilmesi noktasında yaşanan sorunlar aşılmaya başlanmıştır. New York eyaletinde 2012 yılında 50.000’den fazla kişiye LYME tanısı konulunca, durumun ciddiyeti anlaşılmış ve yaşanan sorunları aşabilmek adına iki yasa tasarısı bugünlerde imzaya açılmıştır. Şu anda LYME hastalığı ile ilgili 2 kanun (HR 610-HR611) Amerikan Temsilciler Meclisinde acil koduyla görüşmeye açılmıştır.

LYME’ın bu kadar gündemde olduğu ABD’de bulundukları konum gereği sürekli sağlık kontrollerinden geçen kişilerin bile bu hastalığı taşıdığının sonradan ortaya çıkması salgının boyutunu gözler önüne sermektedir. LYME konusunda uzun yıllardır çalışan Dr. Raphael Stricker ve ekibi Ocak 2014’de LYME’ın AİDS’i 6’ya katladığını ve tüm Dünya’yı saran gizli bir salgınla karşı karşıya olduğumuzu vurguladılar.

Ülkemize gelince; Öldürücü olması sebebiyle 2000 yılından itibaren Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı ön plana çıkmıştır, oysa keneler tarafından taşınan zoonotik etkenler arasında Bakteriyel (Tularemi, Lyme Hastalığı, Kene Kaynaklı Tekrarlayan Ateş), Riketsiyal (Benekli humma, Q ateşi, ehrlichiosis, Kene Kaynaklı Tifüs), Parazitik (Babesiosis) ve viral (Kene Kaynaklı Ansefalit, KKKA) bulunmaktadır. KKKA dışında kalan hastalık etmenlerinin özellikle de LYME hastalığının ülkemizde bugüne kadar pek fazla önemsenmemiştir.

Oysa küresel ölçekte baktığımızda Dünya Sağlık Örgütü (WHO) 117 ülkede LYME hastalığının bulunduğu, içinde Türkiye’nin de bulunduğu 61 ülkede bu hastalığın endemik olduğunu açıklamıştır. Yani Türkiye’nin de arasında bulunduğu bu 61 ülkede bu hastalık yoğun şekilde yerleşmiştir. LYME’ın ülkemizde yeterince bilinmemesi ve bu nedenle gerekli incelemeler yapılmamasına rağmen, son yıllarda az da olsa farkındalık sağlanmış ve bu sayede ülkemizin her yanından LYME vakaları bildirilmeye başlanmıştır. Yapılan tarama testlerinde karşılaşılan rakamlar ise ülkemizdeki durumun ne kadar ciddi olduğunu ortaya koymaktadır. Türkiye’de son yıllarda yapılan ve bilimsel dergilerde yayınlanan araştırma sonuçlarına göre bazı alanlarda kenelerde Lyme bakterisinin %95.8 oranında bulunduğu, bazı şehirlerde ise 3 kişiden birinin LYME ile enfekte durumda olduğu ortaya konmuştur.

Ortaya çıkan rakamlar ülkemizin de Amerika ve Almanya gibi LYME’ın çok yaygın olduğu ülkelerden biri olduğunu ve çok acil şekilde yeni araştırmaların ve tedavi yaklaşımlarının şekillenmesi gerekliliğini ortaya koymuştur. Aksi halde aynı AİDS’de olduğu gibi, doğru zamanda mücadeleyi başlatan ülkeler ile mücadele yapmayı başaramayan ülkelerin günümüzde bu hastalık yönünden çok farklı noktalarda olması gibi, LYME ile zamanında mücadele etmemenin sonuçları günümüzde ve gelecekte çok büyük acılara sebep olacaktır.

Biyolog Prof. Dr. Barbaros ÇETİN

Dokuz Eylül Üniversitesi,Biyoloji Bölümü Başkanı

Anahtar Kelimeler : AIDS’i 6′ya katlayan salgın,
Facebook'ta paylaş butonu
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
2013 Gazeteadana.com tüm hakları saklıdır