Ali Kemal'in Torunu Boris Johnson İngiltere Dışişleri Bakanı Oldu

İngiltere'de Başbakan'ın istifasıyla boşalan koltuğa oturan Theresa May'ın kurduğu hükumet kabinesinde, Türkiye'nin yakından takip ettiği ve adı başbakanlık için de geçen, İttihat ve Terakki karşıtı görüşleriyle tanınmış yazar, gazeteci ve siyaset adamı Ali Kemal'in torunu Boris Johnson Dışişleri Bakanı olarak görev aldı.

Dünya Yorum: 0 / 14 Temmuz 2016 02:26
Ali Kemal'in Torunu Boris Johnson İngiltere Dışişleri Bakanı Oldu
Facebook'ta paylaş butonu
-A +A

İngiltere'de Başbakanlık görevini devralan Theresa May'in hükümet kabinesi belli olmaya başladı. Londra'nın Türk kökenli eski belediye başkanı Boris Johnson, İngiltere'nin yeni Dışişleri Bakanı olarak atandı.
Eski Enerji Bakanı Amber Rudd, İçişleri Bakanı olarak atanırken Maliye Bakanı olarak ise Phillip Hammond oldu.

ALİ KEMAL'İN TORUNU
Osmanlı'nın son döneminde Dahiliye Nazırlığı yapmış olan Ali Kemal'in öz torunu olan Stanley Johnson, İngiltere Muhafazakâr Parti'nin Henley milletvekili iken girdiği mahalli seçimlerde, 1 Mayıs 2008 tarihinde Londra Belediye Başkanı seçilmişti. Aşırısı sağcı ve milliyetçi görüşleriyle bilinen Johnson'un yeni dışişleri bakanı olmasıyla AB - İngiltere ilişkilerinin daha da kötüye gideceği tahmin ediliyor.


Ali Kemal Kimdir? (1867 - 1922)
İkinci Meşrutiyet ve Mütareke döneminde İttihat ve Terakki karşıtı görüşleriyle tanınmış yazar, gazeteci ve siyaset adamı.
Damat Ferit Paşa hükümetlerinde kısa bir süre Maarif ve Dahiliye nazırlığı yaptı, bu esnada Milli Mücadele aleyhine sert tutumlar gösterdi. Kurtuluş Savaşı'nın zaferinden sonra İstanbul'da tutuklanarak İzmit'te Nurettin Paşa'ya bağlı askeri birliklerce linç edildi. Ermeni yanlısı olarak görülen bazı yazılarından dolayı düşmanlarınca 'Artin Kemal' şeklinde adlandırılır. Mustafa Kemal'e ve Milli mücadeleye karşı düşmanca tutumu ve ağır hakaretleri nedeniyle pek çok insan tarafından “hain” olarak damgalanmıştır.


Kaynak : Haberler

Facebook'ta paylaş butonu
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
2013 Gazeteadana.com tüm hakları saklıdır