Bana kalsa af çıkmaz

MALİYE Bakanı Mehmet Şimşek, Meclis’te son dönemde gündeme gelen her yasayla ilgili görüşlerini samimiyetle açıkladı. Vergi affı paketine ilkesel olarak karşı çıktığını belirten Şimşek, paketteki “Kasa Affının” ise kaldırılması gerektiğini söyledi. Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülmekte olan af paketiyle ilgili olarak vekillerin sorularını yanıtlayan Şimşek şu açıklamalarda bulundu:

Ekonomi Yorum: 0 / 1 Temmuz 2014 08:31
Bana kalsa af çıkmaz
Facebook'ta paylaş butonu
-A +A

GRUP HAZIRLADI

“Cumhuriyetin ilanından bugüne kadar mali nitelikteki af ve benzeri düzenlemeler toplam sayısı 47 olmuş. Bu düzenleme, parti grubumuzca getirilmiş bir teklif. Maliye’nin mutfağında hazırlanmış bir çalışma değil. Partinin sahiplendiği bir teklif. Benim de bu partinin milletvekili olarak sahip çıkmam gerekir. Ama ben, bu tür düzenlemeleri olumlu bulmuyorum. Vergide uyumun bozulmasında bu tür düzenlemelerin etkisi olduğu yönünde benim de tereddütlerim var. Buradaki bazı maddelere bir tasarı olarak gelse, uygun görüş vermeme ihtimalimiz yüksek. Toplumda da bu tür düzenlemeler af kapsamında tartışılıyor, bu da adaletsizlik duygusu oluşturuyor. Bu düzenlemenin af niteliğinde olmaması için birlikte çaba sarf etmemiz gerekir. Örneğin cezaların silinmesi, caydırıcılığımızı azaltıyor. Belki cezaların da alınabileceği; ancak taksit yapılabileceği bir düzenleme olabilir.”

Milletvekillerinin kasa affıyla ilgili olarak 25 Aralık soruşturmasında adı geçen işadamlarının kurtarılmak istendiği iddialarını gündeme getirmesi üzerine söz alan Şimşek, “Sırf bu algı için pakette olmaması daha doğru” dedi. Şimşek şöyle devam etti: “Kasa alacaklarıyla ilgili düzenleme, affa en yakın düzenleme. Görüşüm, bu türden düzenlemelerin olmaması gerektiği yönündedir. Eğer takdir ederseniz, bunun çıkarılmasını istiyorum. Buna seçim yatırımı denir mi, bilemiyorum. Çünkü seçim yatırımı olsa mart öncesi niye getirmedik? Benim kanaatim sosyal güvenlik alacaklarıyla ilgili madde konulması, Maliye’nin alacaklarının da gündeme gelmesini tetikledi.

Anahtar Kelimeler : Bana kalsa af çıkmaz,
Facebook'ta paylaş butonu
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
2013 Gazeteadana.com tüm hakları saklıdır