Beyaz Çayın Kilosu 400 Lira

ÇAYKUR beyaz çay tomurcuklarının kilosuna 400 TL ödemesine rağmen bu yıl ilk sürgünde sadece 85 kilo çay tomurcuğu alabildi. Cumhurbaşkanının beyaz çayı çok sevdiği biliniyor.

Ekonomi Yorum: 0 / 13 Haziran 2016 21:09
Beyaz Çayın Kilosu 400 Lira
Facebook'ta paylaş butonu
-A +A

 2015 yılınca beyaz çay üretimine geçen ÇAYKUR, padişahların çayı olarak bilinen beyaz çay üretiminde kullanılan çay tomurcuğunun kilosunu 350 TL'den satın aldı. İlk yıl 521 kilo çay tomurcuğu alıp 370 kilo beyaz çay üreten ÇAYKUR, ürettiği çayın 20 gramını 80 TL'den satışa çıkardı. Kilosu 4 bin TL'ye gelen beyaz çay piyasaya çıkar çıkmaz kısa sürede tükendi. 2016 yılında beyaz çay üretimini arttırmayı planlayan ÇAYKUR daha fazla tomurcuk alabilmek için tomurcuğun fiyatını 400 TL olarak belirledi.

SADECE 85 KİLO ÇIKTI

Buna rağmen ÇAYKUR 2016 yılı 1. sürgün yaş çay alımlarında sadece 85 kilo tomurcuk alabildi. Bu yıl 1. sürgünde alınan tomurcuk miktarı bir önceki yıla oranla bir hayli düşük oldu. ÇAYKUR 1 kilogram yaş çay yaprağı için 1 TL 90 Kuruş öderken, 1 kilo tomurcuk için ise 400 TL ödemeye devam ediyor. Bir dönüm çay tarım alanından yaklaşık 2 ton yaş çay yaprağı elde edilirken aynı alandan sadece birkaç kilo tomurcuk elde edilebiliyor.

Öte yandan ÇAYKUR 2016 yılı 1. sürgün yaş çay alımlarında üreticisinden şu ana kadar 229 bin ton yaş çay yaprağı aldı.

ERDOĞAN ÇOK SEVİYOR

Yeni Şafak gazetesinin yayınladığı haberde Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın mutfağı masaya yatırılmıştı. Habere göre Saray'ın mutfağında gayet mütevazi bir hava var. Öyle ki bir kase çorba veya bir çeşit yemek ve salatayla kurulan sofralar ancak misafir olunca şenleniyor. Evde ayrıca bol bol Rize'nin beyaz çayı içiliyor.

EN ÇOK BEYAZ ÇAY TÜKETİLİYOR

Saray'da en çok tüketilen içecek ise Rize'nin beyaz çayı. Haberde konu ile ilgili şu bilgilere yer veriliyor:

"Her Sabah güne mutlaka sıvıyla başlayan Erdoğan'a hazırlanan içecek herkesin evde kolayca hazırlayacağı son derece sağlıklı ve basit karışımlar. Özellikle limon suyu başı çekiyor yine zencefil suyu ve taze nane yaprağı suyundan hazırlanan doğal içecekler sabah güne başlamak için tercih ediliyor. Ayrıca bitki çayları özellikle de sıklıkla Rize'nin beyaz çayını içiyor."

Anahtar Kelimeler : beyaz çay, erdoğan, çaykur, saray, ,
Facebook'ta paylaş butonu
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
2013 Gazeteadana.com tüm hakları saklıdır