Devlet Bahçeli Köprüsü'nde Son Durum

Temeli MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli tarafından atılan ama ihale esnasında itirazlar yüzünden geciken Devlet Bahçeli Köprüsü Kamu İhale Kurumu'nun itirazı reddetmesiyle kaldığı yerden devam edeceği bildirildi.

Gündem Yorum: 3 / 11 Temmuz 2016 22:12
Devlet Bahçeli Köprüsü'nde Son Durum
Facebook'ta paylaş butonu
-A +A

Adana'da merak konusu haline gelen Devlet Bahçeli Köprüsü ile ilgili bayram öncesinde önemli gelişmeler yaşandı.. İhalede ikinci olan firmanın Kamu İhale Kurumu'na son dakikada yaptığı itiraz reddedildi, sözleşme imzalandı, yüklenici firmaya yer teslimi yapıldı..
 
Edinilen bilgiye göre Devlet Bahçeli Köprüsü sürecini üç ay geciktiren sürecin artık sonuna gelindi..
 
KİK'in itiraz dosyasını karara bağlamasıyla yüklenici firma uygulama projesini tamamlama noktasına geldi.. Önümüzdeki günlerde çalışmalara başlanıp, dev köprünün en geç 2018 yılının ilk aylarında bitirilmesi hedefleniyor..
 
Adana'da Seyhan Nehri ile ayrılan merkez Seyhan ve Yüreğir ilçelerini birleştirecek olan köprünün teknik özellikleri şöyle:
 
1625 metre uzunluğunda, 40 metre genişliğindeki Devlet Bahçeli Köprüsü, Adana’nın itibar projesi olacak.. (800 metre betonarme köprü, 825 metre çelik köprü, yolla birlikte imalatın genel uzunluğu 2450 metre) Üzerinde 3 gidiş, 3 geliş olmak üzere 6 şeritli yol ve çift hatlı demiryolu bulunacak..
 
TMMOB GAFTA BULUNUP "PROJESİ YOK" DEMİŞTİ
 
Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne (TMMOB) bağlı meslek odalarının basın toplantısı düzenleyerek, temeli atılan Devlet Bahçeli Köprüsü’nün projesi bulunmadığına dair iddialar öne sürmesi üzerine, Adana Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanı Ragıp Bekaroğlu açıklama yapmak durumunda kalmıştı..
 
İddialarının gerçekle ilgisi olmadığını belirten Adana Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanı Ragıp Bekaroğlu, şu açıklamayı yapmıştı:
 
 “Köprümüzün projesi olmasa ilgili kurumlar onay vermezdi.. Köprünün avam projesini (ön proje) yaptık. Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ve Bölge Müdürlüğü bunlara onay verdi.. Avam proje üzerinden ihaleye çıktık.. Yaptığımız tüm işler ilgili İhale Kanunu’na uygun.. Yapılan ihale içerisinde, uygulama projesinin yapımını biz yükleniciye verdik. İhaleyi alan yüklenici bu uygulama projesini yapıp bize verecek.. Süreç kanun ve mevzuata uygundur.."
 
Bekaroğlu, kamuda avam proje ile ihaleye çıkılmasının alışılmış bir uygulama olduğunu da kaydederek, master plana uygunluğu tartışmasıyla ilgili de “Bu master plan olmadığı için, gelişen koşullara göre bir proje hazırlandı” diyerek, eleştirilerin mesnetsiz olduğunu vurgulamıştı..

Facebook'ta paylaş butonu
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

özkan öksüz

15:49 12 Temmuz 2016

bu da metroya döner 20 senede bitmez
1000

Zuhal Kalkan

12:15 12 Temmuz 2016

DSİ ömrü biten ve artık tehlike arz eden set üstü diye bildiğimiz baraj gölünün üzerindeki köprüyü niye demiyor? yoksa işine mi gelmiyor? Adanalının canı bu kadar kıymetsiz mi? Hizmetin kötüsü olmaz. Siyasete malzeme etmeyin konuyu
1000

mehmet bozkurt

11:59 12 Temmuz 2016

çedt raporunu görelim dsi ne diyor
1000
Facebook Yorumları
2013 Gazeteadana.com tüm hakları saklıdır