Devlet Bahçeli'ye muhalifleri çıldırtacak yetki

MHP Genel Merkezi ve muhalifler arasında tedbirli disipline sevk konusu başta olmak üzere atılacak adımlarda ince hesaplar yapılıyor. Bahçeli'nin Başkanlık Divanı'ndan bir kez daha disiplin işlemlerine ilişkin yetki aldığı bildirildi.

Siyaset Yorum: 0 / 15 Temmuz 2016 10:25
Devlet Bahçeli'ye muhalifleri çıldırtacak yetki
Facebook'ta paylaş butonu
-A +A

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Başkanlık Divanı'nda muhaliflerin ihracının uygulanmasına ilişkin olarak iç tüzükteki hükümleri anımsatarak "ihtiyaç halinde kullanılması amacıyla" bir kez daha yetki aldı. Muhalifler ise delegelere imzalattığı tüzük değişikliği taleplerinde disiplin hamlesini önlemeye yönelik tedbirler geliştirdi. Her iki kanat yapacakları hamlelerin zamanlaması için birbirlerini gözetliyor.

Genel Merkez'de Meral Akşener'in yeni parti sürecini başlatmak için ihracı edilmeyi beklediği yorumları yapılırken, Bahçeli'nin zamanlama hatası yaparak "bir mağdur kahraman" yaratmak istemediği dile getiriliyor. Akşener'in diğer muhalif adaylardan ayrı bir kulvarda ilerlemek istediği, bugüne kadarki karar ve davranışlarında bunu sergilediği değerlendirmesini yapan Genel Merkez, bütün yolların tıkanmasının ardından muhalif adayların yeniden güven tazeleme girişiminde bulunduğunu ancak bunun da uzun sürmeyeceği inancını taşıyor. Akşener'in gerçekte Genel Merkez'den ihraç kararını biran önce çıkmasını beklediği iddiası gündeme gelirken, kamuoyunda oluşan rüzgarı kaybetmeden partileşme sürecini başlatmak arzusunda olduğunu öne sürülüyor. Olaylı bayramlaşma töreniyle ilgili isimler başta olmak üzere ilk etapta 50'ye yakın ismin tedbirli disipline sevkinin gündeme gelebileceği belirtiliyor.
 
BAHÇELİ YETKİ ALDI
Genel Merkez'in Ankara 3. Asliye Hukuk Mahkemesi'ndeki yargı süreci ile muhalif kanadın yeniden toplamaya başladığı olağanüstü kongre imzalarının ne zaman kendilerine teslim edileceğini görmek istediği de dile getiriliyor.

Bahçeli'nin son Başkanlık Divanı toplantısında parti tüzüğüne aykırı hareket edenlerin tereddütsüz disipline sevkinin gerçekleşeceğini belirttiği ve "dosyalar epey kabardı" yorumu yaptığı belirtiliyor. Tüzük'te Genel Başkan'ın disiplin yetkisini kullanma düzenlemesini anımsatan Bahçeli, Başkanlık Divanı'ndan bir kez daha disiplin işlemlerine ilişkin yetki aldığı bildirildi. Bahçeli'nin bu yetkiyi "ihtiyaç bulunması halinde kullanacağı" belirtildi..

Kaynak : Yeni Akit

Facebook'ta paylaş butonu
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
2013 Gazeteadana.com tüm hakları saklıdır