DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ'NDEN ALKOL RAPORU

2012’de 3.3 milyon insan alkolden öldü

Gündem Yorum: 0 / 14 Mayıs 2014 09:17
DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ'NDEN ALKOL RAPORU
Facebook'ta paylaş butonu
-A +A

Dünya Sağlık Örgütü'nün raporuna göre 2012 yılında 3,3 milyon insan alkole bağlı hastalıklar sebebiyle hayatını kaybetti. Raporda, alkol tüketiminin siroz ve kanser dahil 200 hastalığa ve bağımlılığa sebep olabileceği vurgulandı.

Dünya Sağlık Örgütü ruh sağlığı ve madde bağımlılığı direktörü Shekhar Saxen, alkol kullanımına yaklaşımda sağlık boyutunun ticari kaygıların önüne konulması gerektiğini dile getirdi.

Dünya Sağlık Örgütü raporunda, bazı Avrupa ve Amerika ülkelerinde alkol tüketimi hâlâ yüksek olsa da bir düşüş eğiliminin görüldüğü belirtildi. Asya'da alkol tüketiminin düşük olduğu bazı ülkelerde ise yükseliş eğilimi rapor edildi. Aşırı alkol tüketimiyle mücadele için bazı ülkelerin yüksek vergiler, yaş sınırlaması, satış saatlerinin sınırlandırılması gibi önlemler aldığı fakat, tüketimin 2025'e kadar yüzde 10 azaltılması hedefi için bunların yeterli olmayacağı vurgulandı. Rapora göre türkiye'de yıllık ortalama saf alkol tüketimi 2005'te 3,4 litreydi. Bu oran 2010'da 2 litreye geriledi.

Fakat sadece alkol alanlar arasında oranlama yapıldığında erkekler yılda 19,7, kadınlar ise 8,2 litre saf alkol tüketiyor. Ortalama ise 17,3.

Facebook'ta paylaş butonu
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
2013 Gazeteadana.com tüm hakları saklıdır