Dünyayı Kaplayan “Pokemon GO” Çılgınlığı

Çocukluğu 1990-2000 yılları arasında geçenler “Pokemon” Çizgi filmini iyi bilierler. Tüm zamanların en meşhur programı olan “Pokemon” artık “Pokemon Go” oyunu olarak yeniden gündeme geldi.

Teknoloji Yorum: 0 / 15 Temmuz 2016 20:50
Dünyayı Kaplayan “Pokemon GO” Çılgınlığı
Facebook'ta paylaş butonu
-A +A

Oyunun yaratıcısı meşhur Süper Mario oyunun yaratıcısı olan “Nintendo” şirketi. Kısa zaman içerinde oyunun popülerliği Tinder, Whatsapp, Twitter ve Facebook bigi büyük sosyal medya platformlarını geride bıraktı. 5 Temmuz tarihinde oyuncularına sunulan oyun 10 günde “Nintendo” adlı şirkete 15 milyar dolara yakın para kazandırdı.

Günümüzde “Pokemon Go” sadece Yeni Zellanda, Avusturalya ve ABD’de yüklenebiliyor. Diğer ülkeler için Google Play ve AppStore’de yer almıyor. Oyun halen test aşamasında. Test aşaması bittikten sonra tüm ülklerde indirilebilecek.

“Pokemon GO” adlı oyunu günlük aktif olarak oynayanların sayısı Twitter’e yaklaştı. Sanal ve gerçek dünyanın iç içe olması sosyal medya kullanıcılarını evden sokağa çıkarmayı başardı. “Pokemon GO” adlı oyun akıllı telofonun kamerası ve GPS fonksiyonundan faydalanılarak gerçek hayatla ilgili bir biçimde oynanıyor. Harita kullanılarak oynanan “Pokemon GO” adlı oyunda, su Pokemonlarını yakalamak için deniz, göl veya nehre yakın olmak gerekiyor. Oyuncular etrafı gezerek farklı Pokemon türlerini keşfedebiliyor. Kısaca bu oyun oturarak oynanmıyor ve mutlaka etrafı dolanarak Pokemonları bulmak gerekiyor. Bazen oyuncular Pokemonları bulabilmek için kilometrelerce yol katediyorlar. Bunun ise olumlu ve olumsuz tarafları olduğu görülüyor.

Oyun başladığında oyuncularını dikkatli olmaları için uyarsa da oyuna haddinden fazla kendisini kaptıranlar olduğu aşikar.

ABD’de “Pokemon GO” oynayan bir kişi nehir kenarında Pokemon ararken tesadüfen bir cesede rastladı. Telefondaki oyuna haddinden fazla kendisini kaptıran bir kişi ise düşerek ayağını burktu. Türkiye’de Pokemon Go oynayan bir kişi hapsedildi.

Birçok marka ve şirket artık reklam afişlerini "Pokemon Go" oyunu konseptinde hazırlamaya başladı.
Türkiye, 4 gün boyunca Pokemon Go oyununu en çok yükleyen 5. Ülke oldu.

Pokemon Go oyununu En Çok Yükleyen Ülkeler Listesi
1.  ABD  - 10,8%
2. Brezilya - 8,2%
3. Hindistan - 6,5%
4. İtalya - 4,2%
5. Türkiye - 4%

Oyun resmi olarak Doğu ve Avrupa ülkelerinde çıktığı zaman rakamların kat kat artacağı düşünülüyor. Yeni sunulmasına rağmen bu oyunu oynamanın yasak olduğu yerler de var. Almanların İkinci Dünya Savaşı'nda yaptığı Auschwitz Müzesi oyuna izin verilmeyeceği açıklandı. Müze yetkilileri burada oyun oynamanın kamp kurbanlarının ruhuna saygısızlık olduğunu ifade etti. Ayrıca, Türkiye'de de camilerde Pokemon toplamanın yasaklanması ile ilgili fikirler dile getiriliyor. Ancak bu oyunun gençleri camiye ve namaza çektiğini iddia edenler de az değil.

Oyunu yükləmek ne derece tehlikeli?
Oyunun yaratıcısı Niantic Labs bu günə kadar oyuncuların kişisel bilgilerine müdahale edilmediğini, oyunu indirenlerin sadece Google profil bilgilerine erişildiğini bildirdi. 

Anahtar Kelimeler : Pokemon GO, oyunu, indir, apk,
Facebook'ta paylaş butonu
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
2013 Gazeteadana.com tüm hakları saklıdır