Elektrikli Otomobilin Mucidi Öğrencilerle Buluştu

Türkiye'nin İlk Ve Tek Yerli Elektrikli Otomobilinin Mucidi Adanalı Makine Mühendisi Önder Yol, Çukurova Üniversitesi (Çü) Öğrenci Konseyi’Nin Davetlisi Olarak Adana’Ya Geldi.

Teknoloji Yorum: 0 / 4 Şubat 2014 12:19
Elektrikli Otomobilin Mucidi Öğrencilerle Buluştu
Facebook'ta paylaş butonu
-A +A

Türkiye'nin ilk ve tek yerli elektrikli otomobilinin mucidi Adanalı Makine Mühendisi Önder Yol, Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Öğrenci Konseyi’nin davetlisi olarak Adana’ya geldi. Tek şarjla sadece 6 TL’ye 280 kilometre yol kat edebilen elektrikli araçların yapımı hakkında bilgi veren Önder Yol, geleceğin mühendisleri tarafından ayakta alkışlandı.
Dünyada örneği olmayan teknolojiyle üretilen elektrikli otomobilin mucidi Önder Yol, bir Adanalı. Amerika’da geliştirdiği projeyle, yüzde 100 elektrikle çalışan binek ve hafif ticari araçlar üreten Derindere Motorlu Araçlar (DMA) Yönetim Kurulu Başkanı Önder Yol, Çukurova Üniversitesi Öğrenci Konseyi’nin davetlisi olarak geldiği Adana’da, geleceğin elektrik elektronik mühendisleriyle buluştu.
ÇÜ Mühendislik Mimarlık Fakültesi konferans salonunda “Elektrikli Araçlar Teknolojisi” başlıklı konferansında Yol, 2006 yılında başladıkları ve 6 yıl üzerinde çalıştıkları Türkiye’nin ilk ve tek tip onay belgesi alan elektrikli araçlar hakkında bilgi verdi.
Elektrikli otomobilin tek şarjla 280 kilometre yol kat edebildiğine dikkat çeken Önder Yol, bu kadar yol yapmanın maliyetinin ise sadece 6 TL olduğunu bildirdi. Aracın en önemli avantajının evdeki normal bir prizden şarj edilebilmesi olduğunu ifade eden Yol, “Araç 220 V kaynakla yaklaşık 8 saatte tam olarak şarj edilebiliyor. Bunun yanı sıra hızlı şarj yöntemiyle bataryayı 2.5 saatte doldurmak da mümkün. Ayrıca, piyasada satılan diğer elektrikli araçlar için ayda yaklaşık 150 euro civarında batarya kirası alınırken, DMA'nın elektrikli araçlarında batarya kirası yükü yok” diye konuştu
Elektrikli araç projesinde en büyük başarılarını, aracın en önemli parçalarını, elektronik beyin ünitelerini ve buna ait yazılımlarını tamamen Türk mühendislik becerisiyle geliştirmiş olmalarına bağlayan Yol, hazıra konup, bir başka markayı taklit etmedikleri için dünyanın ilgisini çektiklerini dile getirdi.
Her sektörde olduğu gibi otomotivde de, yoğun olarak nitelikli insan gücüne ihtiyaçlarının olduğunu belirten Yol, kendini dinleyen Çukurova Üniversiteli geleceğin mühendislerine ideallerinin peşinden koşmalarını söyledi.
ÇÜ Elektrik Elektronik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hamit Serbest, akademisyenler ve öğrencilerin katıldığı konferans, soruların yanıtlanmasıyla sona erdi.

Facebook'ta paylaş butonu
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
2013 Gazeteadana.com tüm hakları saklıdır