Erzin Ve Dörtyol'da Tarım İşçisi Ücretleri Belirlendi

Hatay'ın Erzin ve Dörtyol ilçelerinde turunçgil ve zeytin bahçelerinde çalışacak tarım işçilerinin ücretleri belirlendi.Toplantıya Erzin Kaymakamı…

Ekonomi Yorum: 0 / 19 Temmuz 2014 08:46
Erzin Ve Dörtyol'da Tarım İşçisi Ücretleri Belirlendi
Facebook'ta paylaş butonu
-A +A

Hatay'ın Erzin ve Dörtyol ilçelerinde turunçgil ve zeytin bahçelerinde çalışacak tarım işçilerinin ücretleri belirlendi.
Toplantıya Erzin Kaymakamı İskender Yönden, Dörtyol Kaymakamı Recep Soytürk, Erzin Belediye Meclis Üyesi Mitat Bozdağ, Dörtyol Belediye Meclis üyesi Mevlüt Coşkun, Erzin İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık. Müdürü İbrahim Kargı, Dörtyol İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İhsan İnal, Erzin Turunçgil Üreticileri Birliği Başkanı Cankat karakurum, Dörtyol Turunçgil Üreticileri Başkanı İlyaz Kömüt, Erzin Ziraat Odası Başkanı Ahmet Keskin, Dörtyol Ziraat Odası Başkanı Ali Abacı, Erzin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bekir Soylu, Dörtyol Ticaret ve Sanayi Odası başkanı Cemal Talay, Erzin Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı M. Nuri Ulu ve İşkur İskenderun Şube Müdürü Mehmet Yüksel katıldı.
Komisyon bahçede yapılacak işin şekli, çalışma şartları ve verilecek ücretlere 16 maddeden oluşan kararı imza altına aldı. Buna göre, kesim işçisi yemek kendinden 38.00 TL., küfe taşıma 40.00 TL., bahçe işi işçik 45.00 TL., budama ve salma sulama işçiliği 50.00 TL olarak belirlendi.
Ayrıca 16 yaş altı çocukları ve 60 yaş üzeri işçilerin çalıştırılmaması için karar alındı. 16 yaş ve üzeri çocuklar için ise 30.00 TL. ücret verilmesi kararlaştırıldı. 16 yaş altı işçi çalıştıranlar hakkında yasal işlem yapılacak. Kararda bir dizi de yasaklar getirildi. Mola saatleri dışında telefon görüşmesi yapmak ve sigara içilmesi de yasaklar arasında yer aldı.
Erzin İlçe Kaymakamı İskender Yönden, komisyon kararının her iki ilçede faaliyet gösteren işçi çavuşlarına muhtarlıklara tebliğ edilmesi talimatı verdi. Herkesin bu karara uyması gerektiğini vurgulayan Yönden, "Bu önemli bir karardır. Aylardır bu karar üzerinde çalışılmakta emeği geçen herkese teşekkür ederim" dedi.

 

Facebook'ta paylaş butonu
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
2013 Gazeteadana.com tüm hakları saklıdır