Hüseyin Sözlü Milli İradeye Saygı Mitingi’nde Konuştu

Milli İradeye Saygı Mitingi’nde hemşehrilerine seslenen Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, FETÖ’cü hainlerin darbe kalkışmasına karşı demokrasiyi savunurken şehit düşen güvenlik güçleri ve sivil vatandaşların anısına 15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler Parkı yapacaklarını duyurdu.

Gündem Yorum: 0 / 29 Temmuz 2016 11:00
Hüseyin Sözlü Milli İradeye Saygı Mitingi’nde Konuştu
Facebook'ta paylaş butonu
-A +A

 Uğur Mumcu Meydanı’nın dolduran binlerce Adanalı hemşehrisine seslenen Başkan Sözlü, merkez Yüreğir İlçesi’nde Demirköprü’nün kuzeyinde 20 bin metrekare alanda kurulacak parkta şehitler anıtı ve Türk Milleti’nin hain darbeye karşı kahramanlığını yansıtan fotoğrafların yer aldığı demokrasi müzesi olacağını belirtti.

‘ADANA OLARAK KENETLENDİK’

Ülkeyi iç savaşa sürüklemeyi, kardeşi kardeşe kırdırarak vatanı bölmeyi hedefleyen darbeci hainlere karşı ilk andan itibaren Adana olarak kenetlendiklerini vurgulayan Başkan Sözlü, “Doğrudan hükümete, devlete karşı olan bu darbe kalkışmasına karşı milletimiz daha fazla demokrasi, daha fazla hukuk istemiştir. Milletimizi tebrik ediyorum, Adanalıları tebrik ediyorum. Allah hepinizden razı olsun. Siyasi manada da ilk beyanatı ‘Hükümetin yanındayız” diyen Milliyetçi Hareket’in Genel Başkanı, hemşehriniz Sayın Devlet Bahçeli vermiştir. Bu millet için vermiştir. Size olan saygısından vermiştir” dedi.

ŞEHİTLER ANISINA GÖRKEMLİ PARK

15 Temmuz gecesinden itibaren hemşehrilerinin tuttuğu demokrasi nöbetlerinde İstanbul ve Ankara’daki gibi Adana’da da şehitler anıtı oluşturulması talepleri olduğunu anımsatan Başkan Hüseyin Sözlü, bu konuda harekete geçtiklerini açıkladı. Başkan Sözlü, halen Adana Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı’na bağlı Yol Şube Müdürlüğü’nün şantiyesi olarak kullanılan Yüreğir İlçesi sınırlarındaki 20 bin metrekare alanda 15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler Parkı kurulmasının uygun olacağına karar verdiklerini bildirdi.

‘ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ İLE İŞBİRLİĞİ YAPACAĞIZ’

Başkan Sözlü, “Mustafa Kemal Paşa Bulvarı ile Mithat Özsan Bulvarı’nın kesiştiği kavşağın yakınında, Demirköprü’nün kuzeydoğusunda yapacağımız parkta şehitler anıtı ve demokrasi müzesi yapacağız. Çukurova Üniversitesi Güzel Sanatlar, Mimarlık ve Peyzaj Mimarlığı fakültelerindeki akademisyenlerle işbirliği halinde projemizi hazırlayıp, uygulayacağız. Bu parkımızda demokrasinin daha da kökleşmesi için yılın 12 ayı çeşitli etkinlikler düzenleyeceğiz” diye konuştu.

ŞANLI TÜRK BAYRAĞI DALGALANDI

Şehitler anıtı ve demokrasi müzesinin mimarisi şekillenirken Çukurova Üniversitesi’ndeki akademisyenlerin yanı sıra bu alanda Türkiye’nin saygın mimar ve heykeltıraşlarının da düşüncelerini alacaklarını bildiren Başkan Sözlü, kısa zamanda ziyarete açılacak parkta her yıl 15 Temmuz tarihinde anma törenleri yapıp, Türkiye’nin bağımsızlığı için hayatını feda eden şehitleri anacaklarını ifade etti.
Başkan Sözlü’nün konuşmasının sonunda Adana Milli İradeye Saygı Platformu Başkanı Şahin Bilgiç ile platform üyesi kuruluşların başkanlarını ve temsilcilerini sahneye davet etti. Sözlü, kent yöneticileri ve hemşehrileriyle birlikte Mustafa Yıldızdoğan’ın “Türkiyem” türküsü eşliğinde şanlı Türk Bayrağı’nı dalgalandırdı.

Facebook'ta paylaş butonu
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
2013 Gazeteadana.com tüm hakları saklıdır