İran Türkleri Ayaklandı: 130 Ölü

İran'ın merkezindeki Buldacı şehrinde yaşayan Türklerin ayaklandığı, resmi açıklamalara göre 130 ölü ve çok sayıda yaralı olduğu ifade edildi.

Dünya Yorum: 0 / 22 Temmuz 2016 10:19
İran Türkleri Ayaklandı: 130 Ölü
Facebook'ta paylaş butonu
-A +A

Araz  News'in haberine göre İran'ın merkezinde olan Çarmahal eyaletinde bulunan Buldacı şehrinde 19 Temmuz'da halk ile güvenlik güçleri arasında başlayan çatışmanın hala devam ettiği belirtiliyor.

Şehir sakinlerinin Kaşkay Türkçesine yakın bir şiveyle konuştukları ifade edilen bölgedeki çatışmaların, İran hükümetinin su projesinden kaynaklandığı bildiriliyor. Projeye göre Buldac şehrine, Çoğahur gölünden İsfahan eyaletinin Sefiddeşt şehri demir fabrikasına kadar uzanan bölgeye su boruları çekilerek su taşınması öngörülüyordu.  

Üç gün önce 19 Temmuz 2016 tarihinde bir grup Buldac şehri sakini bu projeye itiraz etti. İran Özel Harekat Polisi'nin müdahalesiyle protestocuların dağıtılması esnasında bir kişi ölüp 30 kişi yaralanırken yüzü aşkın sayıda gözaltı gerçekleşti. Müdahalenin ardından şehirde hükümete karşı ayaklanma başladı.

20 Temmuz'da hükümet karşıtı sloganlarla sokağa inen halk ile İran güvenlik güçleri arasında çatışma çıktı. 2 İran polisinin öldürüldüğü çatışmalar neticesinde birçok devlet dairesine saldırı düzenlendi.

Son gelişmelere göre İran güvenlik güçlerinin, diğer şehirlerden gelen takviye birimlerle şehri kontrol altına aldığı, şehirdeki Şura üyelerinin olaylara ve güvenlik güçlerinin sert müdahelesine tepki olarak toplu istifa sundukları belirtildi.
 


Kaynak : QHA

Facebook'ta paylaş butonu
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
2013 Gazeteadana.com tüm hakları saklıdır