MUHTARLARA HAŞEREYLE MÜCADELE YÖNTEMİ ANLATILDI

Adana’nın tüm mahallelerinde haşere ve zararlı böceklere karşı etkin bir mücadele başlatıldı. Expel İlaç ve Sumitomo ile Adana Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Daire Başkanlığı’nın ortaklaşa düzenlediği çalışmada Adanalı muhtarlara haşerelere karşı uygulanacak yöntemlerle ilgili bilgi verildi.

Sağlık Yorum: 0 / 28 Haziran 2014 08:34
MUHTARLARA HAŞEREYLE MÜCADELE YÖNTEMİ ANLATILDI
Facebook'ta paylaş butonu
-A +A

Adana’nın tüm mahallelerinde haşere ve zararlı böceklere karşı etkin bir mücadele başlatıldı. Expel İlaç ve Sumitomo ile Adana Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Daire Başkanlığı’nın ortaklaşa düzenlediği çalışmada Adanalı muhtarlara haşerelere karşı uygulanacak yöntemlerle ilgili bilgi verildi.

Expel İlaç Genel Müdürü, Biyolog M.Nedim Büyüknacar ve çok sayıda muhtarın katılımıyla Büyükşehir Belediyesi Gençlik Merkezi’nde düzenlenen toplantıda konuşan Çevre Koruma Daire Başkanı Çelebi Akkuş, belediye hizmetlerinin gelişimi için muhtarlara büyük görevler düştüğünü söyledi.

Adana’da sadece sineği yok etmekle kalmadıklarını halk sağlığını da düşünerek hareket ettiklerini belirten Akkuş, Büyükşehir Belediyesi olarak Şubat ayından itibaren 15 ilçeyi kapsayan toplam 14 bin 30 kilometrelik alanda sinekle mücadele başlattıklarını kaydetti.

Tüm ilçelerde Çevre Koruma Daire Başkanlığı’na bağlı müdürlükler oluşacağını kaydeden Akkuş, “Çalışmalarımızın verimli olması için vatandaşlarımızın da sağduyulu hareket etmesi gerekiyor. Apartman önlerinde, mahallelerde su birikintileri ya da açık kanallar varsa vatandaşlarımız muhtarlıklar aracılığıyla bizi uyarmalı. Alo 153 hattıyla tüm vatandaşlarımız bizlere rahatlıkla ulaşabilir. Her türlü imkanımızı seferber edeceğiz” dedi.

Expel İlaç ve Sumitomo Danışmanı, Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Ahmet Kiremitçigil ise haşereler ve bulaştırdıkları hastalıklarla ilgili sunum yaptı.

Haşerelerin yaşam ve üreme alanlarını anlatan Dr. Kiremitçigil, “Haşere veya sivrisinekle mücadele ederken dünyanın sadece insanlar için yaratılmış olmadığını göz önüne alarak hareket etmeliyiz. Haşere veya sivri sineğin İnsan yaşamını tehlikeye sokacağı ana kadar ekolojik dengeyi göz önüne almak zorundayız” dedi.

Kentsel bölgelerde kara sineklerin deri, mide veya barsak hastalıklarına yol açtığını, insanı ölüme bile götürebildiğini kaydeden Dr. Kiremitçigil, sivrisineğin de sıtma ve sarı humma gibi hastalıklara davetiye çıkardığını kaydetti. Sivrisineğin en küçük su birikintisinde dahi yüzlerce hatta binlerce üremeye yol açtığını dile getiren Dr. Kiremitçigil, “Adana, sıcak bölge olduğu için bir hafta içerisinde temizlenmeyen en küçük su birikintisi bile sivrisineğin üremesine yol açıyor. Kara sinek ise nemden kaynaklanan çoğalmaya yol açıyor” diye konuştu.

Haşerelerle modern zararlı savaşımı, fiziksel, biyolojik ve kimyasal mücadele konusunda da da bilgi veren Dr. Kiremitçigil, “Durgun su engellenemiyorsa en azından kirlenmesini önlemek gerekiyor. Kurban bayramındaki kesimlerde gerek atık gerekse kan bakımından dikkatli olmamız şart” dedi.

Toplantının ardından soru-cevap bölümüne geçildi.

Facebook'ta paylaş butonu
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
2013 Gazeteadana.com tüm hakları saklıdır