Nijer’den Ticari İşbirliği Ve Yatırım Çağrısı

Nijer’in Ankara Büyükelçisi Adam Abdoulaye Dan-Maradi’nin Adana Sanayi Odası’nı ziyaretinde, iki ülke arasında önemli potansiyel bulunmasına rağmen…

Ekonomi Yorum: 0 / 19 Temmuz 2014 09:03
Nijer’den Ticari İşbirliği Ve Yatırım Çağrısı
Facebook'ta paylaş butonu
-A +A

Nijer’in Ankara Büyükelçisi Adam Abdoulaye Dan-Maradi’nin Adana Sanayi Odası’nı ziyaretinde, iki ülke arasında önemli potansiyel bulunmasına rağmen ticari ilişkilerde istenilen seviyeye ulaşılamadığı, işbirliği ve yatırım imkanlarının değerlendirilmesi gerektiği belirtildi.
Adana Sanayi Odası Meclis Başkanı Hüseyin Nuri Çomu ziyarette yaptığı konuşmada, Büyükelçi Dan-Maradi’nin ziyaretinden büyük memnuniyet duyduklarını belirtti. Ticari ilişkilerin geliştirilmesi konusunda görüşmelerde bulunmak üzere Nijerli iş adamlarından oluşan ticaret heyetini Adana’ya davet eden Çomu, çok düşük seviyede olan ticaret hacminin, işbirliği potansiyeli değerlendirilerek artırılmasını arzuladıklarını söyledi.
Adana’nın, köklü sanayi kültürü ile sanayide önde gelen bölgelerden biri olduğunu, başta tarıma dayalı sanayi olmak üzere çok çeşitli sanayi kollarında üretim ve ihracat yapan firmalar bulunduğunu belirten Başkan Çomu, Mersin, İskenderun ve Yumurtalık limanlarına yakınlığının önemli avantaj sağladığını ifade etti.
Büyükelçi Adam Abdoulaye Dan-Maradi de, Türkiye ile Nijer arasında üst düzey ziyaretlerin ardından ticari ilişkiler ve işbirliğinin gelişmesi için önemli ortam oluştuğunu, bunun değerlendirilmesi ve ticari heyetlerin biraraya getirilmesi amacıyla Doğu Akdeniz bölgesinde ziyaretlerde bulunduğunu bildirdi.
Türkiye ile Nijer’in birbirini tamamlayan ülkeler olduğunu vurgulayan Dan-Maradi, “Başta teknoloji, sanayi ve gıda olmak üzere yatırım ve ticari işbirliklerine ihtiyaç duyuyoruz. Önümüzdeki süreçte iki ülke ticari heyetlerini biraraya getirerek işbirliklerinin sağlanmasını amaçlıyoruz” diye konuştu.
Adana Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Erdoğan Şire, Sayman Üye İmam Gazali Hıradağı, Yönetim Kurulu üyeleri Ahmet Özkök, Salih Sütcü, Ahmet Güldiker ve Süleyman Baş’ın da hazır bulunduğu ziyarette, Nijer ve Adana arasında yapılacak yatırımlar ve ticari işbirlikleri ile ilgili bilgi alışverişinde bulunuldu.

Facebook'ta paylaş butonu
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
2013 Gazeteadana.com tüm hakları saklıdır