Nobel Ödüllü Bilimadamının İcadı “Yamyama” Dönüştü

Petrol lekeleri ile mücadele için icat edilen “Cynthia” adlı sentetik bakteri ABD ve Akdeni plajlarına yaklaşıyor. İngiliz The Guardian Gazetesi, bu bakteri 20 Nisan 2010 tarihinde Meksika Körfezinde bulunan petrol platformunun patlaması ve petrol sızıntısı meydana geldikten sonra ortaya çıktı.

Dünya Yorum: 0 / 10 Temmuz 2016 10:50
Nobel Ödüllü Bilimadamının İcadı “Yamyama” Dönüştü
Facebook'ta paylaş butonu
-A +A

Petrol lekeleri ile mücadele için icat edilen “Cynthia” adlı sentetik bakteri ABD ve Akdeni plajlarına yaklaşıyor.
İngiliz The Guardian Gazetesi, bu bakteri 20 Nisan 2010 tarihinde Meksika Körfezinde bulunan petrol platformunun patlaması ve petrol sızıntısı meydana geldikten sonra ortaya çıktı.
 
Siyah petrol lekesinin etki alanu 100 kilometre kare gibi bir alanda görülüyordu. Nobel ödüllü Hamilton Smith tarafından icat edilen “Cynthia” adlı bakteri dünyada doğal DNA’sı olmayan tek canlı organizmadır. Cynthia adı verilen bu varlık kademeli olarak petrol lekesini yenmeliydi; fakat zamanla mutasyona uğrayan bakteri canlı organizmaları da yemeye başladı. Cynthia’nın etki alanında defalarca binlerce kuşun ve 100 bin civarında balığın toplu ölümü gibi garip olaylar gerçekleşti.
Tüm bunların yaşandığı dönemde Meksika Körfezinde bulunan petrol platformunda meydana gelen arızanın giderilmesinde çalışan 128 BP personeline, devlete bağlı sağlık kuruluşlarında tedavi olmak yasaklandı. ABD Hadstalık Kontrol ve Koruma Merkezi’nin verdiği bilgilere göre, Cynthia bakterisi yüzünden 2014 yılında 97 kişi hastalandı ve 27 ölüm vakasına rastlandı.
İngiliz The Guardian Gazetesi’nin haberine göre Cynthia bakterisi iki yolla bulaşoyor. Bakterinin bulunduğu suya girerken vücutta bulunan yara ve çiziklerden, ya da çiğ deniz ürünleri yendiği takdirde bulaşmasına zemin hazırlanıyor. Bakteri vücuda yerleştikten sonra deri ve kaslar arasına yerleşiyor, daha sonra ise dokuya zarar veren zehir salgılamaya başlıyor.

The Guardian’ın haberine göre, sadece ayaklarını suya sokarak birkaç saat boyunca serinlemeye alışan bir Teksas sakini bile virüsün bulaşması tehlikesi ile karşı karşıya kalmış.
Cynthia’nın bulaşmasının ilk belirtileri, bulantı, deride su toplanması ve bağırsak enfeksiyonları olarak görülmekte. Cynthia bulaştıktan iki saat sonra ölümle sonuçlanabilir. Kaynak : Gazeteadana.com Özel Haberidir! Kaynak Belirtilmeden Kullanılamaz...

Anahtar Kelimeler : Büyük Tehlike, ,
Facebook'ta paylaş butonu
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Benzer Haberler
2013 Gazeteadana.com tüm hakları saklıdır