SAĞLIK ÇALIŞANLARI ACİLLERDEN ŞİKAYETÇİ

ATO Aile Hekimlik Komisyonu Başkanı Dr. Yaşar Ulutaş, "Sağlık çalışanlarına yönelik hastane acillerinde yaşanan şiddet olaylarındaki artış ve güvenliksiz ortamlarda çalışmanın getirdiği ölümler bizleri kaygılandırmakta, mesleğimizden soğutmaktadır” dedi.

Sağlık Yorum: 0 / 29 Mayıs 2014 09:18
SAĞLIK ÇALIŞANLARI ACİLLERDEN ŞİKAYETÇİ
Facebook'ta paylaş butonu
-A +A

ATO Aile Hekimlik Komisyonu Başkanı Dr. Yaşar Ulutaş, "Sağlık çalışanlarına yönelik hastane acillerinde yaşanan şiddet olaylarındaki artış ve güvenliksiz ortamlarda çalışmanın getirdiği ölümler bizleri kaygılandırmakta, mesleğimizden soğutmaktadır” dedi.

Adana'da sağlık çalışanları Adana Devlet Hastanesi önünde toplanarak sağlıkta dönüşüm politikalarını basın açıklamasıyla eleştirdi. Adana Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Neslihan Önenli Mungan, ATO Aile Hekimlik Komisyonu üyeleri, hekimler ve Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) yönetici ve üyeleri ile sağlık çalışanlarının katıldığı eylemde, basın açıklamasını okuyan ATO Aile Hekimlik Komisyonu Başkanı Dr. Yaşar Ulutaş, “Acillerdeki çalışma ortamının da kapasitesinin üstünde, güvenliksiz ve uzun süreli çalışma bakımından madenlerdeki çalışma koşullarından bir farkı olmadığını kamuoyuyla paylaşmak istiyoruz. Bu çalışma koşullarının ağırlığı nedeniyle sağlık çalışanları hastalarına nitelikli sağlık hizmeti sunamamaktadır. Bu durum sağlık çalışanlarını mutsuz etmekte, tükenmişliğe yol açmakta ve mesleklerini sürdürmelerini zorlaştırmaktadır. Sağlık çalışanlarının da iş cinayetlerinden payına düşeni aldığına üzülerek tanık olmaktayız" diye konuştu.

Aile Hekimliğine geçişle birlikte yıllarca hastane acillerinde çalışarak tecrübe kazanmış pratisyen hekimlerin Aile Hekimliğini tercih etmesiyle birlikte acil servislerde hekim açığının baş gösterdiğini ve bu birimlerde çalışan hekim sayısının neredeyse yarıya düştüğünü belirten Ulutaş, "Bu sayının yetersizliğine karşın kışkırtılmış sağlık hizmeti talebinin ürünü olarak 76 milyon insanın yaşadığı Türkiye'de acil başvuru sayısı 90 milyona ulaşmıştır. Nüfusu bu denli aşan acil servis başvurusuna başka bir ülkede rastlanmamaktadır. Bu talebi karşılamaya zorlanan acil servis çalışanlarının mağduriyeti büyüktür. Bu abartılı başvuruların sonucunda acil servisler sağlıkçılara yönelik şiddet olaylarının en sık yaşandığı birimler haline gelmiştir” diye konuştu.

Sağlık Bakanlığı’nın resmi açıklamalarına göre acil servislere yapılan hasta başvurularının yüzde 70’i acil olmayan vakalardan oluştuğunu hatırlatan Dr. Ulutaş, şöyle devam etti:

“Sağlık çalışanlarına yönelik hastane acillerinde yaşanan şiddet olaylarındaki artış ve güvenliksiz ortamlarda çalışmanın getirdiği ölümler bizleri kaygılandırmakta, mesleğimizden soğutmaktadır.”

Facebook'ta paylaş butonu
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
2013 Gazeteadana.com tüm hakları saklıdır