SANAYİ TİPİ MARGARİNLER KORONER KALP HASTALIĞI RİSKİNİ 3 KAT ARTIRIYOR

Mersin İl Halk Sağlığı Müdürü Doç. Dr. Mustafa Kemal Başaralı, yağların zararlı ve zararsız şekillerinin olduğunu ifade ederek, "Trans yağlar insan yaşamı için gerekli görülmeyen bir katkı maddesidir. Şu anda yaygın olarak kullanılan sanayi tipi margarinler de aynı şekilde fazla kullanılmamalıdır. Çünkü bu tip margarinler koroner kalp hastalığı riskini 3 kat artırıyor" dedi.

Sağlık Yorum: 0 / 11 Haziran 2014 09:02
SANAYİ TİPİ MARGARİNLER KORONER KALP HASTALIĞI RİSKİNİ 3 KAT ARTIRIYOR
Facebook'ta paylaş butonu
-A +A

Mersin İl Halk Sağlığı Müdürü Doç. Dr. Mustafa Kemal Başaralı, yağların zararlı ve zararsız şekillerinin olduğunu ifade ederek, "Trans yağlar insan yaşamı için gerekli görülmeyen bir katkı maddesidir. Şu anda yaygın olarak kullanılan sanayi tipi margarinler de aynı şekilde fazla kullanılmamalıdır. Çünkü bu tip margarinler koroner kalp hastalığı riskini 3 kat artırıyor" dedi.

Trans yağlarla ilgili açıklamalarda bulunan Doç. Dr. Mustafa Kemal Başaralı, yağ denilince birçok kişinin aklına tek çeşit ve fazlası zararlı olan bir maddenin geldiğini belirterek, "Ama yağların da değişik şekilleri, zararlı ve zararsız şekilleri vardır. Gıdalardaki yağ asitleri üç çeşit yağ asidinden oluşur. Doymuş yağ asitleri, tekli doymamış yağ asitleri ve çoklu doymamış yağ asitleri. Trans yağlar insan yaşamı için gerekli görülmeyen bir katkı maddesidir. Kullanımı gerekli olmamakla birlikte, kullanımı ve tüketimi sağlık sektörleri açısından desteklenmektedir. Tükettiğimiz ürünlerin etiketlerinde trans yağ maddesinin olmamasına dikkat etmeliyiz. Aynı zamanda trans yağ yerine ‘hidrojenlenmiş yağ’ yazıyor olması da ürün içinde trans yağ olduğunun göstergesidir. Bir porsiyon başına ‘0,5’ gram trans yağ içeren hazır gıdaların etiketlerine ‘0’ trans yağ yazılmaktadır. Bu ürünlerden günde 2-3 porsiyon tüketirsek zararlı olabilecek trans yağı almış oluruz" şeklinde konuştu.

"MÜMKÜN OLDUKÇA TRANS YAĞLARI TÜKETMEMEK GEREKİR"

Doymamış yağların asitlerinin cis veya trans yapıda bulunduğu belirten Başaralı, "Bitkisel yağlarda doğal yapı cis formudur. Trans yağlar vücudumuza hayvansal yağlar ve bitkisel yağların hidrojenlendirilmesi esnasında girmektedir. Sıvı ve bitkisel yağ yapımının daha da katılaştırılması için kullanılırlar. Trans yağları günlük kullanımlarımızda mümkün olduğunca az seviyede tüketmek gerekmektedir. Trans yağları vücudumuzdan uzak tutmayı sağlamak, öncelikle kardiyovasküler sistemimizin sağlığı açısından büyük önem arz etmektedir. Sanayi tipi margarinlerde trans yağ kullanımı son zamanlarda ciddi ölçüde azaltılmıştır. Özellikle katı margarinler içerisinde trans yağ konulmaktadır. Taze ve yumuşak margarinlerde trans yağ oranı yüzde 1‘den daha düşük olmaktadır. Trans yağlar üretici firmalar tarafından çok fazla tercih edilmektedir. Nedeni ise maliyetinin daha az olmasıdır. Trans yağlar aynı zamanda besinlerin daha uzun ömürlü olmasını ve daha lezzetli bir tat almasını sağlamaktadırlar. Dünyada birçok ülkede trans yağ kullanımı azaltılmaya çalışılmaktadır" diye konuştu.

Sanayi tipi margarinlerin zararları konusunda da bilgi veren Başaralı, açıklamasını şöyle tamamladı: "Koroner kalp hastalığı riskini 3 kat artırır. Toplam kolesterolü ve LDL'yi yükseltir. HDL'yi düşürür. Anne sütünün kalitesini düşürür. Bağışıklık sistemini zayıflatır. Pankreasın insülin tepkisini azaltır ve şeker hastalığına yol açar. Obeziteye yol açar. Kansere yakalanmayı artırabilir. Kısırlığa neden olabilir. Karaciğer fonksiyon bozukluğuna neden olabilir. Sağlığımız ve sağlıklı nesiller için beslenme alışkanlıklarımızı mutlaka değiştirmeliyiz, özetle ‘trans’ deyip geçmemeliyiz."

Facebook'ta paylaş butonu
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
2013 Gazeteadana.com tüm hakları saklıdır