Sözlü: "yeni Binalar Milli Kültürümüzden İzler Taşımalı"

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, "Yeni binalarımız Türk mimarının, Türk mimarisinin eserleri olduğunu hissettirecek şekilde,…

Adana Yorum: 0 / 19 Temmuz 2014 08:42
Sözlü: "yeni Binalar Milli Kültürümüzden İzler Taşımalı"
Facebook'ta paylaş butonu
-A +A

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, "Yeni binalarımız Türk mimarının, Türk mimarisinin eserleri olduğunu hissettirecek şekilde, geleneksel mimarimizden, bizim kültürümüzden izler taşımalı. Elbette tamamen aynı olmaz ama bu izleri taşımalı" dedi.
Sözlü, Sheraton Oteli’nde gerçekleştirilen Adana Ticaret Odası Hizmet Binası Ulusal Mimari Proje Yarışması Ödül Töreni’nde, şehirleri belediyelerin ya da belediye başkanlarının kurduğu konusunda genel bir bakış açısı bulunduğunu belirterek, “Bu eksik ve yetersiz bir kanaattir. Belediyeler planlar, şehirde yaşayanlar bunu uygular. Bunun neticesinde kentlerimiz ortaya çıkar. Şehiri kuranlar aynı zamanda şehirde yaşayanlar ve müteşebbislerdir. Nihayetinde belediyeler planlarını yapar ve şehir nitelikli yapılarla donatılırsa daha modern bir şehir ortaya çıkar” dedi.
Cumhuriyet döneminde Türkiye’nin şehircilik açısından iyi bir sınav veremediğine vurgu yapan Sözlü, şöyle devam etti:
“Cumhuriyetin ilk yıllarında mimari açısından bir anlayış, disiplin oturtulmaya çalışılmış ama Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünün üzerinden bir süre geçtikten sonra aynı disiplinle hareket edilmemiştir. Mustafa Kemal Atatürk hayatını kaybettikten sonra bir süre daha aynı disiplinle hareket edilmiş fakat ondan sonra bu konudaki disiplin kaybolmuştur. Bir örnek vermek gerekirse şu anda hala kullandığımız tarihi Büyükşehir Binası ve o binanın hemen yanında da ek hizmet binasından bahsedebiliriz. Eski dönemde yapılan bina; kullanışı, ferahlığı, insan ruhuna uygunluğuyla çok daha nitelikli bir yapıdır. Yeni yapılan hizmet binasıyla arasında fersah fersah fark vardır. O dönemin mimarlığındaki estetik, disiplin ve iddia, hala kendini üstün olarak hissettirmektedir. Bu yüzden Adana Ticaret Odası Hizmet Binası Ulusal Mimari Proje Yarışması’nı, ortaya bir iddia koyması açısından çok önemsiyorum.”
Yarışmanın Milli Mimari açısından da bir anlayış idrakı hissettirmesi, milli bir bakış açısını ön plana çıkarması gerektiğini düşündüğünü ifade eden Başkan Hüseyin Sözlü, “Elbette yeni yapı teknikleri, yeni yapı malzemeleri mimarlık anlayışımızı şekillendiriyor. Yeni binalarımız Türk mimarının, Türk mimarisinin eserleri olduğunu hissettirecek şekilde, geleneksel mimarimizden, bizim kültürümüzden izler taşımalı. Elbette tamamen aynı olmaz ama bu izleri taşımalı.
Türkiye’de özellikle okullar ve camiler yapılırken TİP projeler kullanılıyor. TİP projeler yaratılışımıza bile uygun değil. Kardeşler olarak anne ve babamızdan izler taşırız ama birbirimizden farklıyızdır. TİP projeler ortaya mimari açısından iyi eserler çıkarmıyor. Son dönemde Türkiye’nin her yanındaki okul projelerinde bunu görürsünüz. Cami yaptırılmak istenildiğinde de müftülüklere başvuru yapılıyor ve daha önce uygulanmış projelerden bir tanesi veriliyor. Bu sistem, iyi şehirler, iyi mimari projeler ortaya çıkarmak açısından doğru değil. Mimarlığı önemsemek gerektiğini düşünüyorum. Mimarlığı, bir formaliteyi yerine getirmek açısından değerlendirmemek gerektiğine inanıyorum. Yeni dönemde mimarinin öneminin anlaşılacağı kanaatindeyim. Türkiye’nin yeni dönemdeki görüşüne, iddiasına katkı koyacak mimarları Türkiye yetiştirmeli” diye konuştu.
Yarışma sonucunda birinci olan projenin uygulanmasıyla ortaya çıkacak binanın, Adana’daki kentsel dönüşümün de başladığının işareti olduğunu söyleyen Başkan Hüseyin Sözlü, şunları söyledi:
“Bu yarışma Adana’da kentsel dönüşümün başladığının işaretidir. D-400 üzerinde Adana Sanayi Odası, Adana Ticaret Odası, Müftülük Binası ve biraz ileride modern hastane binaları olacak. Özellikle o bölgede Ortopedia Hastanesi’nin, Adana’da son dönemde yapılan, milli mimariyle, çağdaş mimarinin sentezi yapısıyla, kentin en güzel binalarından biri olduğunu düşünüyorum İnşallah yeni binalarımız, bizim binalarımız olduğunu hissettirecek çizgiler taşır. Şehrimizi değiştirmek, dönüştürmek açısından da büyük emekler bunlar. Yapı müteahhitlerinin de binalarımızı şekillendirirken daha hassas davranacağı bir dönem. Adana Ticaret Odası binasının yapılacağı alanda kentsel dönüşüm için önemli bir fırsat var. ATO binası, oradaki kentsel dönüşümün öncülüğünü yapacak.”

Facebook'ta paylaş butonu
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
2013 Gazeteadana.com tüm hakları saklıdır